۱۳۹۰ دی ۹, جمعه

قتل یک روزنامه نگار و کارتونیست در مشهد

خبر کوتاه است و دردناک. گلمحمد خداوردی زاده، کارتونیست، طراح و تصویرساز ایرانی روزچهارشنبه هفتم دی ماه 1390 در یک نزاع، کشته شد. خبر کوتاه است و ویران کننده. آنطور که  «کارتون آنلاین»  نوشته خانواده این کاریکاتوریست، علت مرگ خداوردی زاده را ضرب و شتم شدید او از سوی قاتل یا قاتلین عنوان کرده اند.
                                                                      عکس: کاوه صادقی
بر روی بدن این کاریکاتوریست آثار شکستگی و جراحت های شدید دیده شده است. متهم توسط نیروهای پلیس، دستگیر و در بازداشت به سر می برد.
جسد گلمحمد خداوردی زاده، امروز جمعه پس از انجام کالبدشکافی در مشهد، تشییع و به خاک سپرده شد. نتایج کالبدشکافی فردا منتشر خواهد شد.

گل‌محمد خداوردی‌زاده، متولد شب یلدای 1353 در روستای کلاته‌بالی واقع در استان خراسان؛ پس از گذراندن دوره‌های متعدد هنری در شهرهای تبریز، مشهد، آمل و اصفهان، تحصیلات آکادمیک خود را در رشته‌ی گرافیک در تهران به پایان برد.
ز اواخر سال 1372 کار مطبوعاتی خود را آغاز کرد. نشریات صبح امروز، نگاه‌نو، کیهان هوایی، اندیشه‌ی جامعه، جهان اندیشه، شرق، اعتما...د ملی و چند نام دیگر، از جمله نشریاتی بودند که آثار کارتون و تصویرسازی او را منتشر کردند. در کنار این فعالیت، آثار گل‌محمد در مسابقات و نمایشگاه‌های کارتون داخلی و جهانی نیز راه یافت و برای او جوایزی چون کسب جایزه‌ی سوم از نمایشگاه بین‌المللی کتاب، مدال برنز از نمایشگاه بین‌المللی هولیگانیسم، و چند جایزه‌ی ویژه و دیپلم افتخار از مسابقات دیگر به ارمغان آورد.
از یک دهه‌ی پیش، گل‌محمد فعالیت هنری خود را در حوزه‌ی تصویرسازی کتاب؛ با همکاری ناشرانی چون: افق، شولا، ویدا، قدیانی، ثالث، شباویز و کارنامه پیش برد و آثار ماندگار و قابل توجهی ارائه کرد؛ کتاب‌هایی نظیر «موش پرنده»، «دسته گلی برای اسب‌های نانجیب»، «ماجراهای سلطان و آقا کوچول»، «من اطرافم را دوست دارم»، «یک قصه‌ی افسانه‌ای»، «دو ماهی» و تعدادی دیگر، از این قرارند.
جدیدترین آثار کارتون خداوردی‌زاده در وب‌سایت «پرشین‌کارتون» ارائه می‌شد و در دو مجموعه‌‌ی 1 و 2 کتابی به همین نام نیز منتشر شد.

گل محمد کشته شد. به همین راحتی! به همین راحتی در سرزمین سلطان خامنه ای که نیروی های امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی اش هنری جز دستگیری مردم بی گناه و رها کردن مجرمان و قاتلان ندارند یک روزنامه نگار، یک کارتونیست، یک هنرمند کشته می شود! به همین راحتی!

هیچ نظری موجود نیست: