۱۳۹۱ آبان ۲۶, جمعه

تاریخ درباره این عکس قضاوت خواهد کرد!

این عکس خیلی عجیب از درگیری های پس از انتخابات را تا به حال دیده بودید؟ من که ندیده بودم. عکسی که بیش از هرچیز قساوت و بی رحمی بسیجیان و آمرانشان را نشان می دهد و سندی است در اثبات جنایت آنان در سرکوب گسترده مردم در اعتراضات خیابانی پس از انتخابات و در عین حال عکس شجاعت بی نظیر عکاسش را هم نشان می دهد. به نظرم این عکس را باید روزنامه ها و رسانه های بین المللی منتشر کنند. این عکس مرا یاد عکس معروف به «جوخه آتش»  می اندازد که جهانگیر رزمی، عکاس روزنامه اطلاعات و تنها ایرانی برنده جایزه پولیتزر در سال ۱۳۵۸ گرفت و ۲۷ سال پس از ثبت کشتار بی رحمانه مردم کرد، توسط جوخه های اعدام خلخالی، در شرایطی که هویتش تا مدتها مفقود بود، آن را کسب کرد.
دردناک اینجاست که نام عکاس این عکس کم نظیر را هم بنا به مقتضیات شرایط نمی توان نوشت. هر چه هست، عکس فوق العاده و در عین حال دردناکی است این عکس لعنتی!


۲۴ نظر:

irane azad گفت...

با عرض معذرت این عکس فتوشاپ میباشد شما میتونید علائم دروغین بودن این عکس را در
1.پررنگ بودن حاشیه بدن این خانوم
2.اشتباه کات کردن عکس در قسمت دست راست که باعث بریده شدن انگشت این خانوم میباشد
3.استفاده از پلاگین و براشه بلور برای ایجاد حرارت آتش
4.کاملا مصنوعی بودن آتش در قسمت پایین سمت چپ
و... شاهد باشیم

امیدوارم این عکس را باتوجه به شرافت خبرنگاری از روی بلاگ حذف کنید.

پاینده ایران

احمد جلالی فراهانی گفت...

دوست عزیز! من چون با جزئیات عکس و مسائل مربوط به عکاسی و شخصی که عکس را برای نخستین بار منتشر کرده آشنا هستم نمی توانم ادعای شما را قبول کنم!

ناشناس گفت...

dar jawab aghaye irani azad, khob masaleh ra az zawieh borhane kholf negah konim. bar farz in photo shop hast banabar in bayad chand masaleh tozih dadeh beshe. chizi ke wazeh hast in ast ke yek mamoor neshaneh rafteh wa amadeh shelik hast, wa mozoo ham 1 chiz hast chon tamame tamashachian be 1 chiz khireh shodeand, agar mozoo bishtar az 1 Object mibood afrade bishtari dast be tofang mishodand. masale dowom inke agar in khanoom ra az safhe hazf konim, hich onject digari beyne akkas wa shelik konandeh baghi nemimanad. pass ya shelik konandeh darad be akkas shelik mikonad, ya be fardi beyne akkas wa shelik konandeh. dar in soorat chera bayad fardi ra hazf kard wa jaye an farde digari gozasht wa akxi taghalobi sakht, waghti khode soojeh wojood darad?

ناشناس گفت...

خيلي خوبه ما انقدر دقت نظر روي مسايل پيدا كرديم و با وسواس مسايل رو ميپذيريم، اين نشاندهنده ي بلوغ فكريه ما ايرانيها است.
ولي با احترام كامل به اون دوست مودب و منطقي بايد بگم گفته ي ايشون صحيح نيست و عكس كاملا واقعيه.
بازهم ممنونم

ایرانی گفت...

دوست عزیزی که این عکس رو مونتاژ شده می دونین! به نظر من هم دلایلتون اشتباه هست!
1) اگر سوژه (که اینجا خانم توی عکس هست) در فوکوس دوربین باشه با عمق میدان کم، خودبخود سوژه پررنگتر و شارپتر به نظر میاد!

2) اشتباهی در کات کردن رخ نداده، اگر دقت کنید دست این خانم کاملا دیده میشه، فقط انگشتها به سمت داخل دست جمع شده.
در دو مورد آخر هم نظر شما این هست، به نظر من طبیعی به نظر میاد!

ناشناس گفت...

خیلی عجیبه؟ نه اینکه این بسیجها خیلی انسان دوست بودن!

ناشناس گفت...

این عکس کاملا واقعی است. بعضی ها تا یه عکس تازه میبینند فوری میگن فوتوشاپ! اونهم وقتی که با عکاسی یا حتی فتوشاپ آشنایی ندارند!

ناشناس گفت...

عكس كاملا واقعيه كساييه كه قبول ندارن از قماش همونايي هستن كه اسلحه بدست در عقب ديده ميشن. كاملا واقعيه.

ناشناس گفت...

چه این عکس فتوشاپ باشد و چه نباشد جهت نشانه گیری تفنگ به سمت این خانم نیست بلکه با توجه به موقعیت دست‌های تیر انداز نشانه گیری کاملا به سمت راست تصویر است

علی گفت...

دوستان فکر کنم اصل این عکس رو قبلن دیدم. اون خانم به عکس اضافه شده. فکر کنم با یه سرچ بشه اصل عکس رو پیدا کرد. اگه پیدا کردم براتون میفرستم.

ناشناس گفت...

بنظرمن این عکس واقعی است و دلیلی به فوتوشاپ بودن آن نیست وقتی عکس می گیریم در اکثر مواقع چیزهایی که در جلو دیده می شوند وضوح بالاتری نسبت به پشت دارد و نیز یک نظر به نظرات موافق اضافه کنم که از جهت سایه های اشیا و سایه های روی لباس این دختر و تابش آفتاب می توان همجهت بودن این تابش و سایه ها را بوضوح مشاهده کرد

ناشناس گفت...

در اینکه بسیجیا حرومزاده ترین آشغالهای روی زمینن شکی نیست و اون حرومزاده بالاخره داره به کسی از فرزندان این خاک شلیک میکنه ولی جهتش در این عکس بسمت این خانم نیست.

ناشناس گفت...

من کاری به فتوشاپ یا غیره ندارم
فقط دوستان تنفر از این رژیم نباید باعث شه حقایق رو وارونه نشون بدیم
تفنگی که توی عکس دیده میشه با توجه به لوله بسیار گشادش که از این فاصله هم کاملا واضح هست، تفنگ پرتاب گاز اشک آور هست نه تفنگ با تیر جنگی! ضمنا از نحوه نشانه گیری(کمی مایل به بالا) میشه فهمید اصلا اون مامور قصد هدف گیریه این دختر رو نداشته!
شما هم اگه ببینید ماموری تفنگی بدست گرفته و میخواد شلیک کنه پا به فرار میذارید و دیگه واینمیسید ببینید گاز اشک آور هست یا تفنگ با تیر جنگی!

ناشناس گفت...

فوکوس دوربین غیر طبیعیه -یا باید صورت این خانم محو بیفته یا نمای اون سربازا در دورتر.نمیشه جفتش شارپ باشه که.

ناشناس گفت...

من مهندس نرم افزار هستم و صحت این عکس را تایید می کنم

ناشناس گفت...

بله این عکس فتوشاب است ان اتش فتوشاب است ان گلوله ها فتوشاب است ان تظاهرات میلیونی فتوشاب است تنها ولی فقیه است که واقعی است

ناشناس گفت...

با سلام
آنچه من می بینم (در دست مامور )به نظرم دستگاه پرتاب گاز اشک آور باشد.
خودم بارها این وسیله را دست مامورین دیده ام.

ناشناس گفت...

آقای جلالی‌ لطفا یک عکس بی‌ سیگار از خودت بگذار. سیگار برای سلامتی‌ خیلی‌ مضر است و عکس شما بد آموزی است. من سرطان گرفته از سیگار هستم. متشکرم.

ناشناس گفت...

این عکس تا الان کجا بوده!!!
بعدشم حلوا که پخش نمیکردن میخواست نره تو خیابون!!!
حالا که رفته کار خوبی کرده!
حالا که گذشته زور شون زیاده چه میشه کرد باید بسازیم نسازیم میسازن

ناشناس گفت...

تویی که میگی فتوشاپه عکسو ذخیره کن با فتوشاپ بازش کن بررسی کن در ضمن فرض کن 100درصد فتوشاپه تو یا خودت مزدور رژیمی یا یه نفر از اون تماشاچی ها ولی مهم اینه که زاویه اسلحه رو نگاه کن ابله این زاویه برای تیر هوایی است یا به قصد کشت

ناشناس گفت...

آقای "ایران آزاد" عزیز
بنده هم بدلایل زیر با نظر شما مخالفم
1-شما با هیچ ابزار فوتوشاپی نمیتونید این اثر دود و آتش را ایجاد کنید و نمیدونم با کدوم منطقی میگید آتش مصنوعی هستش- هر آدم عاقلی فرق اتش مصنوعی و طبیعی رو می فهمه: فتوشاپ نرم افزار ویرایشی می باشد نه نرم افزار تولید صحنه
2- بنده هیچ اثر برشی و پررنگی در تصویر دختر نمیبینم : من نمیدونم آیا شما واقعاً فتوشاپکار هستید یا نه؟- ولی اگر خودتان ویرایش گار باشید متوجه میشید که ترانس صحنه و نور پردازی کاملا عادی میباشد و اثر هیچ گونه برشی مشاهده نمی شود
3- نکته مهم این عکس سربازی می باشد که تفنگ دستش و نشانه گرفته ، نه اینکه اون دختر خانم- شما چرا درک فهم مطلب رو ندارید؟
4-شما مشخصه که فقط یه چیزی از فتوشاچ شنیدید ، منی که حرفه و روزیم با این برنامه میچرخه این همه ادعا ندارم که تو با قاطعیت اینجور نظر میدی.
5-پاینده آزادی و آزاده

ناشناس گفت...

خدمت شخصی که اداعا میکند این عکس فتوشاپ است باید بگویم " ازهاری گوساله/این ملتم نواره"

دوست مزدک گفت...

جدای از بحث های واقعی بودن و نبودن، که به نظرم نمیاد فوتوشاپ باشه. نکته های دیگه ای هم سوال شد برام: اولا تفنگی که داره باهاش شلیک میشه، اسلحه است یا از این تفنگ های شلیک گلوله رنگیه؟ دوم، نشونه گیری به سمت دختر نیست.شما عکس رو با کیفیت اصلی دیدین؟ نشونه گیری دقیقا کجاست؟ نه اینکه بخام از بسیجی ها دفاع کنم، و به هر حال باز هم عکس خوبیه. سوم چون عکس معروف نشده و خیلی کم دیده شده، شاید تاریخ قضاوتش نکنه. مثل خیلی عکس و فیلمای دیگه این دوران. کلا چون این روزها عکس و فیلم خیلی زیاد شده، و چون جعل هم بیشتر از اصل هست. تاریخ آینده در قضاوت تصاویر دوره ما به دردسر خواهدذ افتاد

ناشناس گفت...

به نظر من فتوشاپه و اگر نیست اصل عکس های رزولوشن رو پست کنید !