۱۳۸۹ دی ۲۶, یکشنبه

درسهایی که انقلاب تونس برای ما دارد

نوشته بودند " تونس حرة " . کلمه هایی که آدم بودند. آدمهایی که در اوج شادمانی آزادی را با ایستادن در کنار یکدیگر تصویر می کردند. و اینگونه بود که دیکتاتوری دیگر به تاریخ پیوست. " ما از دروغ خسته شدیم و بن علی باید همین الان برود. " این حرفهای یکی از تظاهرات کنندگان مقابل وزارت کشور تونس در روز قبل از پیروزی، خطاب به خبرنگاران بود. چه جملات آشنایی. انگار که یک ایرانی خسته از دروغهای رژیم می گوید: " ما از دروغ خسته شدیم و سید علی باید برود! "

حالا دیکتاتور بخت برگشته تونس آواره جهان است و پس از شنیدن جواب رد دولت فرانسه برای پناهندگی بن علی او به ناچار به عربستان صعودی گریخته است. بن علی پس از کناره گیری از قدرت به همراه خانواده اش از کشور گریخت و تا ساعتها خبری از او و خانواده اش نبود.

چند ساعتی طول کشید تا دولت عربستان سعودی با صدور بیانیه ای از ورود او به این کشور خبر بدهد. بر اساس بیانیه دولت عربستان، سعودیها به خاطر "حمایت از امنیت و ثبات کشور برادر، تونس"، زین العابدین بن علی و خانواده اش را پذیرفته اند. همزمان رسانه های فرانسه اعلام کردند نیکولا سارکوزی از صدور مجوز فرود هواپیمای آقای بن علی در این کشور خودداری کرده است.

انقلاب تونس و حاکمان ایران
رهبر 74 ساله کشور تونس در حالی از این کشور گریخت که 24 سال تمام مردم این کشور را به یوغ استبداد و خودکامگی بی حد و حصر خود کشانده بود.

24 سال دروغ و نیرنگ و فریفتن مردمی که چیزی جز رفاهی نسبی و کمی آزادی نمی خواستند. با این همه دیکتاتور تونس تمام درها را بروی منتقدان و اصلاح طلبان بسته بود و به عادت تمام دیکتاتورهای جهان زمانی به شنیدن صدای معترضین راضی شد که خیلی دیر بود. او که سالها صدای مخالفان نظامش را در گلو خفه کرده بود و هر منتقدی را روانه زندان ساخته بود، زمانی از خواب بیدار شد که خیلی دیر بود. کافی است به سخنان او دو هفته پیش از سقوط و فرارش از تونس نگاهی دوباره بیاندازیم و دستگیرمان شود که خودکامگان جهان چقدر به یکدیگر شبیه اند.

بن علی در بیست و نهمین روز دسامبر سال گذشته میلادی، تظاهرات معترضان به زمامداری اش را محکوم کرده و قول داده بود که با اغتشاش گران برخورد قاطعی خواهد کرد. امری که به کشته شدن دست کم 60 نفر از آنها انجامید. او همچنین در جریان سخنرانی که از تلویزیون تونس پخش شد، گفت: " اغتشاشات اخیر در کشوررا عده ای از دانشجویان مرفه بی درد رقم زده اند و این حرکت از سوی اقلیتی افراط گرا علیه منافع کشور غیرقابل قبول است. "
تنها دوازده روز پس از این سخنان بن علی دیکتاتور تونس بود که محمد الغنوشی نخست وزیر این کشور اعلام کرد رفیق الحاج قاسم، وزیر کشور، از کار برکنار شده است. او همچنین از آزادی بازداشت شدگان درگیری های اخیر این کشور خبر می داد و عقب نشینی های دیکتاتور آنقدر دیر بود که مردم دیگر به چیزی جز رفتن او قانع نبودند.

انقلاب در تونس در حالی ناگهان فراگیر شد که اغلب تحلیلگران سیاسی منطقه معتقد به ثبات قدرت رئیس جمهور 74 ساله این کشور بودند و به گفته خبرنگاران، در تونس اعتراضات عمومی به ندرت صورت می گرفت. با این همه نام کشور تونس به همراه ایران و چین به دلیل رعایت نکردن مسائل حقوق بشر همواره در صدر فهرست مجامع بین المللی قرار داشت.

و تونس البته آیینه ای تمام قد پیش روی کودتاگران ایران است. حاکمانی که تاب شنیدن هیچ نقد و اصلاحی را ندارند. حاکمانی که جز خودکامگی و خودخواهی هنر دیگری ندارند. حاکمانی که تصور می کنند می توانند با بستن و دربند کشیدن و اعدام و شلاق، هر صدای مخالفی را در گلو خفه کنند. تونس و آنچه در این سرزمین می رود می تواند زنگ بیدار باشی برای دیکتاتورهای وطنی باشد. می تواند آنها را از خواب غفلت بیدار کند اگر خودشان بخواهند. آنچه امروز بر سر دیکتاتور 74 ساله تونس می رود سرنوشت کسانی است که چشمهایشان را به روی حقیقت بسته اند و گوشهایشان را با تملق و چاپلوسی پر کرده اند و خودشان را به خواب غفلتی زده اند که بیداری از آن جز با سقوط و فروپاشی همراه نخواهد بود.

تجربه زمامداران خودکامه تونس تکرار تاریخ است .مرور حوادث امروز تونس می تواند به یاد استبدادیان بیاورد این جمله تاریخی را که سرچشمه را می توان به بیلی گرفت و چون سیلاب شد، نشاید که به پیلی گرفت. و امروز این سیلاب عظیم مردم تونس است که سد خودخواهی ها و خودبینی ها و خودکامگی های رهبران پیشین این کشور را فرو می ریزد.

انقلاب تونس و مردم ایران
برخی از خبرگزاریها و تحلیلگران جهان عقیده دارند که الگوی مبارزاتی مردم تونس در برابر حاکمان مستبدشان، شیوه های مبارزاتی جنبش سبز ایران بوده است و آنها با مدد گرفتن از تجربه مردم ایران در به اشتراک گذاشتن تصاویر ثبت و ضبط شده با موبایل بر روی شبکه های اجتماعی اینترنت، توانسته اند جنبش آزادیخواهی خود را همگانی کنند و حرکتی عظیم را برای رسیدن به آمال خود بوجود آورند. با این همه نکته مهم در این ماجرا اتحاد و وحدت نظر مخالفان دولت استبدادی تونس در مبارزه با رژیم دیکتاتوری این کشور بود. امری که باید مورد توجه هواداران جنبش سبز ایران قرار بگیرد. از سوی دیگر رسانه های عرب زبان مخالف دولت استبدادی تونس نیز نقشی سازنده و کارا در فراگیر کردند اعتراضات مردمی در این کشور داشته اند. موضوعی که باید مورد توجه تمام دست اندرکاران رسانه ای جنبش سبز قرار بگیرد. آنها در برابر اقدامات خودسرانه بن علی و همراهان استبدادی اش موضوعی انفعالی و واکنش گرا نداشتند و بلکه برعکس موضعی کنشگرا و فعال را اتخاذ کردند که به پبروزی آنها نیز البته انجامید. نکته مهم دیگر در به ثمر رسیدن مبارزات مردم تونس، اتحاد و یکپارچگی آنان و داشتن وحدت نظر در پیش بردن جریان مبارزاتی شان است. تمرکز بر روی خواسته های شدنی، اجتناب از طرح مباحث تفرقه افکن و تلاش برای برانگیختن اقشار کم درآمد و پائین دست جامعه از دیگر ویژگیهای این انقلاب بزرگ در هزاره سوم تاریخ آفریقا و جهان است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد.

پیروزی انقلاب تونس، به ما ثابت می کند که با صبر و استقامت و وحدت می توان استبدادیان را به زانو درآورد. پیروزی مردم تونس در برابر دیکتاتور زیاده خواه این کشور امیدی تازه برای آزادی خواهان است. باید قدر این انرژی بالقوه را دانست و با برنامه ریزی و تصمیم گیری حساب شده نهایت بهره برداری را از آن کرد.

هیچ نظری موجود نیست: