۱۳۸۹ اسفند ۲, دوشنبه

استفاده از گاز اشک آور خطرناک علیه تظاهرات کنندگان توسط کودتاگران

شادی صدر حقوقدان فعال در امور حقوق بشر در گفتگو با کمپین بین المللی حقوق بشر از بکارگیری نوعی گاز جدید علیه معترضان خیابانی توسط ماموران حکومتی ایران، خبر داده است.
به گزارش ندای سبز آزادی این حقوقدان گفته است دست کم سه نفر از کسانی که در تجمعات اعتراضی روز 25 بهمن شرکت کرده بودند به وی گفته اند که ماموران حکومتی از نوع جدیدی گاز اشک آور برای سرکوب معترضان خیابانی استفاده کرده اند که پیش از آن نمونه اش را ندیده بودند.
به گفته صدر هر سه فرد مذکور اعلام کرده اند که پس از بازگشت از صحنه درگیری به خانه در اثر استنشاق این گاز  اشک آور با عوارضی نظیر حالت تهوع و استفراغ خون و از دست دادن مقطعی قدرت شنوایی و تکلم دچار شده اند.
به عقیده شادی صدر باین اتفاق در حالی در ایران رخ می دهد که بر اساس قوانین رسمی منتشر شده استفاده از گاز اشک آور علیه معترضان و تظاهرات کنندگان خیابانی توسط نیروهای مسلح جرم محصوب می شود و معترضانی که از این مسئله زیان دیده باشند می توانند در دادگاه صالحه درخواست دیه برای صدمات ناشی از استنشاق این گاز را طلب کنند.
این فعال حقوق بشر در ادامه گفته است " هیچ یک از این سه نفر تا پیش از حضور در تظاهرات 25 بهمن دچار مشکلات تنفسی و هاضمه نبوده است و با این همه پس از حضور در تظاهرات روز 25 بهمن هر سه نفر آنها دچار بیماریهای کم سابقه ای شده اند. بطوریکه یکی از آنان دچار استفراغهای خونی شدید شده است و دیگری قادر به شنیدن صداها حتی تا فاصله 10 سانتی متر خودش هم نیست و هر سه آنها از سردردهای مضمن و ناراحتیهای عضلانی رنج می برند."
به گفته صدر : " این سه نفر اعلام کرده اند که پیش از 25 بهمن در سایر تظاهرات شرکت کرده بودند و تجربه استنشاق گاز اشک آور را قبلن هم داشته اند. "

۲ نظر:

ناشناس گفت...

این دیگه یعنی استفاده از سلاح شیمیایی نه آر سی ا. حکومت داره شهروندان خودشو در شهر ها شیمیایی میکنه، عین صدام حسین و حلبچه. عدم شنوایی و استفراغ از مشخصات عامل اعصابه.
RCA= Riot Control Agent

ناشناس گفت...

I have some updates on this tear gas: They are using arsenic compound on people, very toxic: diphenylchlorarsine (DA), diphenylcyanoarsine (DC), and diphenylaminearsine (DM, adamsite)