۱۳۸۹ اسفند ۱۴, شنبه

روزی 100 نفر در ایران به طور غیر قانونی دستگیر می شوند

اعترافات اخیر معاون اول رئیس قوه قضائیه در ایران واقعن دردناک است. او می گوید: " در يک سال و نيم گذشته ۵۵ هزار نفر به آمار زندانيان کشور اضافه شده و اين در حالی است که حتی ۵۵ متر هم به فضای زندانها اضافه نشده است. "
این اعلام رسمی حکایت از افزایش بی سابقه زندانیان در ایران دارد. نباید فراموش کنیم که اظهارات سید ابراهیم رئیسی با معذوریات فراوانی این آمار را می دهد و شک نباید کرد که آمارهای واقعی بسیار بیشتر از این رقم است. چنانکه محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور می گوید:"تنها در 6 ماه گذشته 250 هزار پرونده وارد قوه قضائیه شده است. "
معاون اول قوه قضائیه ادامه داده است: " متاسفانه برخی به دليل بالا رفتن صدای متهم و يا برای اينکه روی او را کم کنند وی را بازداشت می کنند که اين صحيح نيست. من به دادستانها توصيه می کنم که در آخر هر هفته وضعيت بازداشتی های خود را کنترل کنند."
بر اساس اعلام مسئولان سازمان زندان‌ها در حال حاضر از جمعيت ۲۲۰ هزار نفری زندانيان، ۷۰ هزار نفر با قرار تامين در زندانند. همچنين سالانه ۳۰ هزار نفر از افراد بازداشت شده با قرار منع تعقيب و رای برائت از زندان بيرون می‌آيند و هر سال نيز ۳۵ هزار نفر از کسانی که با قرار به زندان رفتند با قرار موقوفی تعقيب و گذشت شاکی بيرون می‌آيند.
فاجعه است این آمار. فاجعه!
این آمار به ما می گوید در ایران میزان دستگیریهایی که احتمالن سیاسی هم هست، علاوه بر آنکه افزایش یافته است، عمدتن بدون دلیل هم بوده است!
این آمار به ما می گوید در ایران تقریبن، روزی 100 نفر به زندان افکنده می شوند که بنا به گفته رئیسی اغلب آنها غیر قانونی است!


هیچ نظری موجود نیست: