۱۳۹۰ فروردین ۵, جمعه

چرا بی بی سی فارسی از جمهوری اسلامی حمایت می کند؟

به نظرم ادعای بی طرفی بی بی سی فارسی در مواجه با تحولات سیاسی، اجتماعی ایران، که دائمن از سوی مدیرانش تبلیغ می شود، ادعایی غیر صادقانه و شعاری است. مرور رفتار دست اندرکاران و برنامه سازان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی و بویژه بی بی سی فارسی در قبال تحولات سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی ایران، نشان دهنده، حمایتی زیرکانه و تردستانه از حفظ نظام سیاسی حاکم بر ایران به منظور تأمین منافع پیدا و پنهان دولت مطبوع بریتانیاست. من برای اثبات این مدعا ادله فراوانی دارم که شاید از حوصله این بحث خارج باشد اما چند نمونه را برایتان مثال می زنم:
1- چطور می شود که صادق صبا، مدیر بخش فارسی بنگاه سخن پراکنی بی بی سی دو سال پیش از این به ایران می آید و به قول خودش پس از 30 سال موفق می شود با هماهنگی های گسترده مستندی آبکی و باسمه ای از ایرانی بسازد که همه چیز در آن خوب است و مردم آنقدر خوش و خرمند که یا مشغول تفریحند و یا مشغول خوردن و کسی هم کاری با جناب آقای صبا ندارد. حال آنکه وقتی یکی از خبرنگاران رادیو فردا برای ملاقات مادرش به ایران می آید به سرعت دستگیر می شود و روانه زندان می گردد؟
2- شب تحویل سال بی بی سی فارسی از هادی خرسندی دعوت به اجرای برنامه می کند که بدترین توهین ها را به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد می کند وبیشترین تعریف و تمجیدها را از احمدی نژاد. و عجبا که بی بی سی فارسی به طور مکرر این برنامه را نشان می دهد. برنامه ای که در آن هادی خرسندی ضمن به تمسخر کشیدن زهرا رهنورد، از او تحت عنوان گونی یاد می کند که میرحسین به او تکیه داده است! جالب است که بی بی سی فارسی که مدعی بی طرفی است، همچنان اصرار عجیبی به توهین و تمسخر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دارد.
3- به نظر شما چرا بی بی سی فارسی در مرور مهمترین وقایع 10 سال اول قرن 21 اصلن حتی یک خط هم راجع به جنبش سبز و حوادث پس از انتخابات چیری نمی نویسد؟ و بعد با یک معذرت خواهی یواشکی، صادق صبا تلاش می کند تا آن افتضاح را ماست مالی کند!
4- الان که بحث بر سر تحریم فیلم " اخراجی های 3 " از سوی سبزهاست، بی بی سی فارسی در وب سایتش به تبلیغی در خور از این فیلم دست می زند و ضمن اعلام این نکته که اخراجیهای ۳ رکورد فروش نوروزی را زده است، در هیچ کجای صفحه اولش رد پایی از فیلم " جدای نادر از سیمین " که مورد علاقه سبزهاست دیده نمی شود. در عوض تا دلتان بخواهد تعریف و تمجید از ده نمکی است و فیلمهای قبلی اش! مثلاً نویسنده متن در جایی می نویسد: " چنانکه انتظار می‌رفت، تماشاگران ایرانی، همانند قسمت‌های اول و دوم، استقبال زیادی از این فیلم کمدی به عمل آورده‌اند و فروش اخراجی‌ها ۳ از فروش فیلم پرمخاطب جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی (برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین)، پیشی گرفته است. "زمانی که به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی بخاطر شرکت در امتحان ورودی رادیو فردا زندان اوین بودم، بازجویم همیشه به من سرکوفت می زد که " اگه جاسوس نبودی می رفتی تو امتحانات بی بی سی شرکت می کردی نه رادیو فردا! " همان زمان هم می دانستم بی بی سی فارسی حامی درجه یک جمهوری اسلامی ایران است. باور نمی کنید؟ بروید در سایت بی بی سی فارسی ببینید آیا خبری از اظهارات دیروز نتانیاهو درباره ایران و " لزوم مواجه غرب با سران آن همانند نحوه مواجه آنان با سرهنگ قذافی "هست یا نه؟ اگر بود اسمم را عوض می کنم!
واقعیت امر این است که دست اندرکاران بی بی سی فارسی در قبال ادامه حیات نظام سیاسی فعلی حاکم بر ایران منافع و مطامع فراوانی را به جیب زده و می زنند که حاضر به جابجایی نظام فعلی نبوده و نیستند!

۹ نظر:

ناشناس گفت...

پیش بینی هایی از حوادث سال های آینده ایران و جهان

http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=103&catid=52

ناشناس گفت...

یعنی گاهی اوقات دیگه شورشو در میارید دیگه.آخه اینکه ملت ما شعورشون در این حده که با سر میرن اخراجی ها 3 میبینن ربط به بی بی سی داره.من منکر بخشی از حرفاتون نمیشم که بده بستون هایی هست.ولی شما می خوای چشمتو روی این فرهنگ ضعیف و مردم بی تفاوت ببمدی گیر بدی به یکی دیگه.چرا نباید کسی که به موسوی توهین کرده نیاد تو تلویزیون؟چرا باید طرفداری یا خبرغیر واقعی از سینمابزنه؟این فیلم همیشهبحث برانگیز بوده و نوشتن مطلب درباره اون امری خیلی عادیه

ناشناس گفت...

شما خارج از کشوری ها واقعا دچار توهم هستید در ایران 90 درصد یا بی بی سی گوش می دهند یا رسا.... واقعا شما از فضای فکری ایران دور افتاده اید شاید راست بگویید ولی حرفهای شما واقعا برای ماها غریب است ....

ناشناس گفت...

در تایید نظرت اینکه :
گزارشگر مزدور آن ، منظرپور، مدعی شده است "هنوز مشخص و موثق نیست سلاحهای قاچاق از ایران آمده باشد و این حدس و گمان همیشگی مخالفان جمهوری اسلامی است..."

ناشناس گفت...

دوست عزیز،اینکه بی بی سی گفته این فیلم فروش زیادی داشته،خبری درست و صحیح است.و نمیتوان منکر آن شد.انتظاد نداشته باشید همه سبز فکر کنند و همه اخبار به نفع سبزها باشد.مشکل اینجاست که بعضی مردم وقتی مشکای دارند،انتظار دارند همه به فحرشان باشند و مثل خودشان فکر کنند.نه من و نه شما و نه حتی دولت انگلیس نمیتواند به یک رسانه بگوید چه بنویس و چه ننویس.همه جا ایران نیست که هر چه رهبر گفت همان است و دیگر هیچ.

یک وبلاگ معمولی گفت...

روز 25 بهمن در لندن هم تظاهرات بود و وقتی تلفنی با یکی از تظاهرکنندگان صحبت می کرد خود تظاهر کننده که فرد مورد اعتماد بی بی سی هم بود می پرسید اینجا لنده و چرا دوربین بی بی سی اینجا نیست؟ و مجری هم با دستپاچگی فقط معذرت خواست!
کلا نمی شه منکر سیاست های پشت پرده شون شد....

ناشناس گفت...

آقای محترم اون برنامه آقای صبا از طرف سرویس جهانی بی بی سی درست شد و در ان زمان حتی بی بی سی فارسی اصلا نبود. این برنامه هم از بی بی سی ورلد پخش شد و بعدا با راه اندازی بخش فارسی دوبله شد.آقای صبا هم مدتها بعد رئیس بخش فارسی شد. لطفآ منصفانه قضاوت کنید.

ناشناس گفت...

کاملا با نظرات شما موافقم
هیج شکی در این قضیه نیست
فقط در عجبم از مردمی که همچنان این شبکه را تماشا می کنن
در ضمن برای کسانی که گفتن فروش فیلم اخراجی های 3 ربطی به این قضیه نداره باید بگم اگر ربط نداشت می تونستن در وب سایتشون از فیلم جدایی نادر از سیمین هم بنویسن در کنار این همه تعریف و تمجید از ده نمکی که به نظرم فیلم هاش داره تکراری می شه می تونستن از اصغر فرهادی هم که از بهترین های سینمای ایران هست بنویسن چرا از هیچ فرد دیگه ای اینقدر تعریف نمی کنن

نمی شه انکار کرد این قضیه غرض ورزانه نبوده

mohammad hossein emamparast گفت...

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.