۱۳۸۹ اسفند ۲۵, چهارشنبه

بیشتر از 150 نفر در ماجرای شب گذشته زندان قزل حصار کشته یا زخمی شده اند

در حالیکه برخی از منابع خبری از کشته شدن بیش از 150 نفر در اثر حوادث رخ داده در زندان قزل حصار در سه شنبه شب گذشته خبر می دهند، روابط عمومی سازمان زندانها همچنان از ارائه آمار واقعی مجروحین و کشته شدگان این حوادث خودداری می کند.
بر اساس اطلاعیه سازمان زندانها "تعدادی از زندانیان شرور و قاچاقچیان مواد مخدر که حکم اعدام آنها صادر شده است، قصد داشتند در یکی از بخش های زندان قزلحصار با انجام خرابکاری در زندان مبادرت به فرار نمایند که با حضور مقتدرانه عوامل مسئول و همکاری سایر زندانیان... ناکام ماندند"
این در حالی است که سایت هرانا تعداد واقعی مجروحین و کشته شدگان این حادثه را 150 نفر اعلام کرده است.
غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان های ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس، کشته و زخمی شدن تعدادی را در درگیری سه شنبه شب زندان قزلحصار تأیید کرده و گفته است که "عوامل اصلی اغتشاش" شناسایی شده اند.
سایت جام جم آنلاین، پایگاه خبری متعلق به سازمان رادیو و تلویزیون ایران، از احتمال کشته شدن ۱۰ نفر از زندانیان در این واقعه خبر داده است.
در اطلاعیه سازمان زندان ها، نوشته شده که زندانیان شورشی حریق عمدی ایجاد کردند و شیشه ها را شکستند، اما با برخورد "جدی و قاطع" مأموران مواجه شدند و چند نفر از آنها در اثر "جراحات وارده و گاز گرفتگی" جان باختند.
در این اطلاعیه و اظهارات رئیس سازمان زندان ها اشاره ای به ماهیت "برخورد قاطع" انجام شده با زندانیان نشده است، اما سایت هرانا، پایگاه خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نوشته است که مأموران با استفاده از گلوله های جنگی به زندانیان شلیک کرده اند.
به نوشته این سایت، اعتراض زندانیان به کثرت احکام اعدام بوده است

هیچ نظری موجود نیست: