۱۳۹۰ فروردین ۲۶, جمعه

خامنه ای و 14 نفر از مقامات ایرانی متهمان اصلی پرونده ترور حریری هستند

وب سایت العربیه به نقل از ایران بریفینگ نوشته است که  یک مقام آگاه در دادگاه لاهه که خواسته نامش فاش نشود گزارش داده است که نام چهارده ایرانی در لیست متهمان در ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان قرار دارد.
رفیق حریری سال 2005 در انفجار مهیبی در مرکز بیروت پایتخت لبنان کشته شد. پس از این حادثه دادگاهی بین المللی برای پی گیری پرونده ترور تشکیل شد که به موضوع اختلاف اصلی در محافل سیاسی لبنان تبدیل شد. این دادگاه در کیفرخواست خود قرار است حزب الله و همپیمانانش رابه دست داشتن در ترور حریری متهم کند لذا حزب الله و هوادارانش مخالف ادامه فعالیت دادگاه هستند. حزب الله دادگاه را آلت دست آمریکا و اسرائیل برای ضربه زدن به مقاوت و لبنان می داند. اما گروه مقابل که آن را سعد حریری فرزند رفیق حریری و همپیمانانش تشکیل می دهند، خواستار مجازات عاملان ترور توسط دادگاه بین المللی هستند.
برپایه گزارش سایت "ایران بریفینگ" پس از آنکه در ماه فوریه گذشته دادستان پرونده ترور رفیق حریری در دادگاه بین المللی سازمان ملل کیفرخواست اولیه را تنظیم و به دادگاه ارائه کرده است ، اکنون از سوی منابع آگاه در دادگاه مشخص شده است که نام چهارده ایرانی به عنوان متهمان درجه دو و سه این پرونده در کیفرخواست معرفی شده اند.
به گزارش این سایت به نقل از یک منبع آگاه در دادگاه لاهه ، به غیر ازنام آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و فرماندهان وقت کل سپاه پاسداران ونیروی قدس می توان وزیر امورخارجه وقت ایران و همچنین سفیر ایران در لبنان و چند کارمند سفارتخانه های ایران در لبنان را نیز مشاهده کرد. همچنین نام دو ایرانی نیز که از تجار و سرمایه گذاران در عرصه غلات هستند نیز در این پرونده وجود دارد که از طریق محموله های تجاری مواد منفجره و همچنین خودرویی را ازکشوری در آسیای شرقی به همین منظور به لبنان فرستاده اند.
این گزارش می افزاید که از چند ماه پیش ایران و یک کشور اروپایی در حال گفت و گو و رایزنی هستند تا نام دست کم رهبر و فرماندهان ارشد نظامی ایران از میان متهمان این دادگاه حذف شود .
برپایه همین خبر در کیفر خواست دادگاه آیت الله خامنه ای و فرماندهان کل و نیروی قدس سپاه به عنوان آمرین حادثه معرفی کرده که پشتیبانی و تدارکات این ترور را برعهده داشته اند و وهجده عضو حزب الله لبنان به عنوان مجریان و سه افسر پلیس لبنان به عنوان عامل شناخته شده اند.

هیچ نظری موجود نیست: