۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۰, شنبه

عکسهایی از نابودی دیواره کاخ شورای تخت جمشید

این خیلی خوبه که رسانه های غیر رسمی ایران به تخت جمشید و وضعیت ناگوار پیش آمده برای آن حساس باشند. با این همه جنایاتی که دولت کودتایی احمدی نژاد و به تبع آن بقایی و مشایی و پادوها و امربرانشان در تخت جمشید کرده اند، فراتر از این حرفهاست که فقط بگوئیم رطوبت سنگهای تخت جمشید را تهدید می کند. در تصاویری که می بینید قطعه سنگ جان پناه پلکان شمالی کاخ شورای تخت جمشید در حین مرمت دچار شکستگی شدیدی شده است. مقایسه عکسهای قدیمی و جدید این قطعه سنگ نشان می دهد که یکی از سربازهای حجاری شده بر روی این قطعه سنگ به کلی متلاشی شده است.
این اتفاق در سال 1388 و در اثر انتقال غیر کارشناسی و عدم استفاده از نیروهای متخصص هنگام جابجایی یکی از سنگهای جان پناه پلکان شمالی کاخ شورای محوطه تاریخی تحت جمشید رخ داد.
بر اساس مشاهدات شاهدان عینی سنگ جان پناه پلکان شمالی کاخ شورای تخت جمشید هنگام جابجایی با جرثقیل به زمین پرتاب شده و علاوه بر شکستگی از قسمت مرکزی بخشهایی از آن به بیش از 10 قطعه تبدیل شده است.
این در حالی است که اغلب کارشناسان مرمت و میراث فرهنگی معتقدند که به کارگیری جرثقیلهای مکانیکی که اساساً در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند در مرمت آثار تاریخی امری غیرکارشناسی و غیر تخصصی است.
تخت جمشید مجموعه ای از کاخهای باشکوهی است که ساخت آنها در سال 512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.
تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یکطرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است.
محوطه باستانی تخت جمشید مهمترین اثر باستانی ایران است که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
۱ نظر:

ناشناس گفت...

همش خراب میشه پان فارسای که پارس پارس می کنید مثه سگا