۱۳۹۰ خرداد ۱۷, سه‌شنبه

کمیته امداد بیش از 2 میلیون دلار در آذربایجان هزینه کرده است/ توقیف کلیه فعالیتهای کمیته امداد در جمهوری آذربایجان

واقعن شرم آور است. درحالیکه بخش اعظمی از مردم ایران با مشکلات اقتصادی روز افزونی دست و پنجه نرم می کنند، کمیته امداد تنها در سال 1388، بیش از 2 میلیون دلار از پول مردم ایران را در جمهوری آذربایجان خرج کرده است!
در این باره رادیو فردا طی گزارشی نوشته: « این کمیته در سال ۱۳۸۸ حدود ۹۰ هزار دلار برای خدمات درمانی، حدود ۱۵۰ هزار دلار برای پشتیبانی از محصلين مورد حمايت این کمیته و هزينه خدمات فرهنگی، ۴۰۰ هزار دلار برای وام خودکفایی، ۳۰ هزار دلار برای افراد بی‌سرپرست، ۷۰ هزار دلار برای تهیه جهیزیه و کمک به مزدوجین، ۱۷۴ میلیون دلار برای کمک به مددجویان مورد حمایت و مسائل دیگر هزینه کرده است. در مجموع کل رقم اختصاصی کمیته برای جمهوری آذربایجان دو میلیون دلار بوده است.
کمک‌های مالی کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان در حالی ارائه می‌شود که متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی جمهوری آذربایجان بیش از هزار دلار بالاتر از ایران است. میزان تولید ناخالص ملی سرانه آذربایجان در سال ۲۰۱۰ حجدود ۵۷۶۵ دلار بوده حال آن‌که این رقم در ایران برابر با ۴۴۸۴ دلار بوده است.
این در حالی است که ظاهرن به دلیل مشکلات مربوط به جاسوسی یا مواردی شبیه آن دولت آذربایجان تمامی فعالیتهای این کمیته را در این کشور ممنوع کرده است. در این باره وب سایت رادیو فردا می نویسد: « به دنبال انتشار اخباری پیرامون توقف فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان، وزارت دادگستری جمهوری آذربایجان اعلام کرده است فعالیت کمیته امداد امام خمینی در این جمهوری در چارچوب قانون بطور موقت متوقف شده است.
صیاد مجید‌اف در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ترند گفته است که طبق قانون جدید ثبت رسمی نمایندگی سازمان‌های خارجی و تدوین موافقتنامه در این زمینه که در ماه مارس سال جاری از طرف کابینه وزاری دولت جمهوری آذربایجان تصویب شده است، نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی باید برای ثبت دوباره به وزارت دادگستری جمهوری آذربایجان مراجعه کنند.
به گزارش سایت رسمی کمیته امداد امام خمینی، تعداد واحدهای كميته امداد در جمهوری آذربايجان ۵۵ واحد، شامل یک اداره كل مستقر در شهر باكو، چهار شاخه اصلی (در شهرهای باكو، لنكران، گويچای و گنجه)، ۱۶ كارگاه آموزشی، ۱۹ شعبه توزيع، پنج واحد فرهنگی، پنج واحد درمانی و پنج واحد ديگر است. كميته امداد ۴۶۴ شهر و روستای جمهوری آذربایجان را تحت پوشش قرار داده است.

هیچ نظری موجود نیست: