۱۳۹۰ خرداد ۳۰, دوشنبه

قبله نماز در کازرون اشتباهی بود!

جواد حیدریان، از آن خبرنگارهای قابلی است که افتخار دبیری اش را داشته ام. از آن خبرنگاران سمج و وسیع اندیشی که در آینده بسیار از او خواهید شنید، اگر البته حاشیه های مزاحم بگذارند. حالا گزارشی از او در روزنامه اعتماد چاپ شده است که نه تنها خواندنی است که عمق فاجعه را در سرزمین من نشان می دهد و نوری است بر تاریکی هایی که ما کمتر آنها را می بینیم.
او این بار در روزنامه اعتماد از جنجال تغییر قبله در شهر معروف کازرون نوشته  که بخشهایی از آن را با هم اینجا می خوانیم:
« ماجراي تغيير 10 تا 15 درجه‌يي قبله در شهر كازرون در حالي از سوي حوزه علميه و امام جماعت اين شهر با مطالعه‌يي پنج ماهه مورد تاييد قرار گرفته و از شهروندان خواسته شده خانه‌هاي خود را رو به قبله قرار دهند كه اخترشناسان معتقدند چنين تغييري از ديدگاه نجوم اساسا امكان‌پذير نيست.
تغيير جهت قبله در شهر كازرون موضوع پيچيده‌يي است كه اوايل سال گذشته از سوي هيات امناي مسجد‌النبي اين شهر مطرح شد. اتفاقي كه نشان‌دهنده تفاوتي ساده اما عميق بين جهت قبله اين مسجد با ديگر اماكن مذهبي شهر بود.
حجت‌الاسلام‌‌و‌المسلمين صحرايي، رييس حوزه علميه‌ كازرون بعد از آنكه موضوع تمايل به راست قبله يكي از مساجد در محافل مختلف پيچيد در اين باره گفته كه «جلساتي در حوزه‌ علميه و بعضا با حضور امام جمعه محترم كازرون برگزار شده و مساله تعيين دقيق قبله اين شهر بررسي شد و كار گروهي جهت اين امر تشكيل شده است.
پنج ماه پس از اعلام اين شائبه در شهر مذهبي كازرون با نظارت دفتر امام جمعه شهر و حوزه علميه تمامي تلاش‌ها براي بررسي وضعيت قبله و همينطور احتمالات شرعي كار مطالعاتي به اتمام رسيد و بر اساس آن اعلام شد بايد قبله شهر 10 تا 15 درجه به سمت راست تمايل پيدا كند. رييس حوزه علميه كازرون در اين باره گفته كه با توجه به قدمت مساجد كازرون و عدم دسترسي به دستگاه‌هاي تعيين جهت قبله و اينكه زمان شاخص طبيعي فقط دو روز در طول سال است و براي ساخت يك مسجد مردم معطل آن دو روز نمي‌شده‌اند لذا قبله را به صورت تقريبي و نه دقيق معين مي‌كرده‌اند بنابراين اختلاف درجه هم در اكثر مساجد چيزي در حدود 10 الي 15 درجه است البته برخي مساجد تا24 درجه هم اختلاف داشته‌اند!
با اين حال رضا مرادي غياث‌آبادي، اختر باستان‌شناس در اين باره به «اعتماد» مي‌گويد: تغيير جهت قبله در واقع تغيير مختصات يك مكان روي زمين است و تغيير جهت قبله تا اين اندازه بر اساس شاخص‌هاي زماني كاملا غير ممكن است و حداكثر تغييرات مختصات ناشي از جابجايي پوسته زمين آن هم در بازه زماني 1400 سال حداكثر مي‌تواند «يك صدم» درجه باشد. اين منجم معتقد است يك دقيقه قطبي نيم درجه تغيير را نشان مي‌دهد و يك درجه تغيير زماني معادل 12 هزار سال طول مي‌طلبد و با هيچ شاخص در دسترس بشر اين تغيير قابل اندازه‌گيري و شناسايي نيست و تعيين چنين تغييري به نظر مي‌رسد چندان مبناي علمي ندارد. از سوي ديگر به گفته حجت‌الاسلام صحرايي، روند تعيين دقيق قبله از پنج راه و روش صورت گرفته است كه ابتدا با قبله‌نماهاي متعدد و سپس با قطب‌نماهاي دقيق و نيز جي‌پي‌اس جهت قبله بررسي و نتيجه همه اين دستگاه‌ها يكي اعلام شده است.
وي تاكيد كرده كه علاوه بر سه دستگاه فوق از مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فلكي و نجومي درجه دقيق قبله كازرون دريافت و با نتايج قبلي كاملا يكسان بود باز هم كارگروه راضي نشده و منتظر روز هفتم خرداد شده كه از شاخص طبيعي كه مورد تاييد مراجع تقليد بوده، استفاده كنيم در چند مسجد كازرون شاخص نصب شد و جالب اينكه با نتايج چهار وسيله قبلي همسو و يكسان بود پس از اين جريان كارگروه علم به جهت دقيق قبله را پيدا و نتيجه را اعلام كرد و چون از 5 راه مذكور جلو رفتيم و نتيجه همه يكسان بود احتمال اشتباه داده نمي‌شود.
اين عالم حوزه دين تاكيد مي‌كند كه قطعا نمازهاي مردم صحيح بوده و هيچ اشكالي ندارند. اگر كسي دقيق به جهت قبله علم يقيني داشته باشد آنگاه نمي‌تواند از آن منحرف شده و نماز بخواند كه اين فرض براي مردم در آن زمان نبوده است. اما هم‌اكنون كه علم به جهت قبله ايجاد شده شرعا كسي نمي‌تواند نمازش را در غير جهت تعيين‌شده بخواند.
جهت دقيق قبله كازرون 235/16 درجه انحراف از شمال است كه هر فرد بايد آن ‌را براي ساختمان و منطقه خود معيار قرار داده و جهت قبله را در مسجد- منزل و... معين كند. اين تغيير جهت قبله اتفاق نادري است كه بايد بيش از اين مورد مطالعه عالمان حوزه نجوم قرار گيرد.
رييس حوزه علميه كازرون معتقد است: «اين تغيير جهت در مورد روستاها نيز صدق مي‌كند البته با توجه به وسعت شهرستان از جهت جغرافيايي ممكن است مقدار بسيار كمي در روستاها متفاوت باشد كه از نظر فقهي حداكثر تا3 درجه انحراف مشكلي ايجاد نمي‌كند. نتيجه اينكه جهت ساختمان‌ها با توجه به نقشه خيابان- كوچه و خود ساختمان متفاوت است لذا نمي‌توان براي تمام ساختمان‌ها يك درجه معين را براي تمايل به سمت راست تعيين ‌كرد. از اين رو هر شخصي بايد قبله ساختمان خود را تعيين كند.»
دم جواد گرم با این گزارش حرفه ای اش!

هیچ نظری موجود نیست: