۱۳۹۰ تیر ۷, سه‌شنبه

660 نوزاد طی سه ماه گذشته در اثر آلودگی هوای تهران جان دادند!

این روزها حال و هوای همه ما دست اندرکاران رسانه چنان سیاسی شده است که چشممان را عمداً یا سهواً بر روی برخی خبرهای مهم بسته ایم. نمونه اش خبر جان دادن 660 نوزاد بی گناهی است که طی سه ماه گذشته در اثر آلودگی هوا در تهران جان داده اند و داد از نهاد هیچ کداممان هم بر نیامد که نیامد!
در این باره روزنامه شرق نوشته: « 660 نوزاد تهراني در سه ماهه اول سال فوت شده‌اند. بر اساس اخبار به دست آمده از تعداد آمار افراد متوفي و دفن شده در بهشت زهراي تهران در سه ماه فصل بهار امسال 660 نوزاد تهراني در اين گورستان به خاك سپرده شده است. اين آمار نشان مي‌دهد، فروردين‌ماه امسال تعداد 249، ارديبهشت 213 و خرداد 198 نوزاد تهراني در اين گورستان بزرگ دفن شدند.
اين در حالي است كه بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي رييس سازمان ثبت احوال استان تهران، ميانگين تولد در پايتخت در بهار امسال 308 تولد در شبانه‌روز و 12 مورد در هر ساعت بوده است. احمد قشمي به شرق گفت: بر اين اساس در خرداد ماه امسال در حدود 9 هزار و 240 واقعه تولد در شهر تهران به ثبت رسيده است.
بر اين اساس تعداد وقايع تولد تهران در اين سه ماه 27هزار و 700 مورد بوده كه از اين تعداد 660 نفر فوت كرده و تنها در بهشت زهرا به خاك سپرده شده‌اند.
دكتر اسماعيل صادقي، فوق‌تخصص اطفال در رشته بيماري‌هاي عفوني درباره علت‌هاي احتمالي اين مرگ و مير به روزنامه شرق گفته: «  دو سال اول زندگي، عفونت‌ها بيش از هر عامل ديگري مي‌توانند موجب مرگ كودكان باشند، در تهران نيز آلودگي شديد هوا عامل اصلي و مستعد‌كننده بروز اين عفونت‌هاست. به نظر مي‌رسد اين آمار بالا بي‌ارتباط با آلودگي هوا نباشد.»
دكتر صادقي مي‌افزايد: «علاوه بر عفونت‌ها، مشكلات تغذيه‌اي مانند سوءتغذيه، ناهنجاري‌هاي مادرزادي و ناراحتي‌هاي قلبي و تنفسي و غيره هم در افزايش مرگ و مير نوزادان بي‌تاثير نيست.»
چندي پيش وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از كاهش شاخص مرگ نوزادان به 12 مورد از هر يك هزار تولد در كشور خبر داده بود، بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني مرگ‌ومير نوزادان يك شاخص بهداشتي است كه از تقسيم تعداد مرگ‌وميرهاي نوزادان كمتر از يك‌ساله در طول يك سال به نوزادان زنده متولد شده در همان سال به دست مي‌آيد و حاصل آن در هزار ضرب مي‌شود. اين شاخص نشان مي‌دهد كه در ازاي هر هزار نوزاد زنده متولد شده در يك سال چند نفر از آنها پيش از يك‌سالگي مي‌ميرند.

هیچ نظری موجود نیست: