۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۶, جمعه

غارت آثار باستانی موزه ملی ایران توسط دارو دسته مشایی و بقایی/ انبار موزه ملی خالی شده است

آزاده اردکانی ، معلم پیشین زبان حمید بقایی معاون اجرایی احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر وی در گفتگویی که با همشهری ماه داشته است، رسمن اعلام کرده که آثار باستانی و اشیاء عتقیه با ارزش و تاریخی موزه ملی ایران از انبارهای این موزه ، خارج شده است.
او در بخشی از گفتگویش با این نشریه گفته است: "  هم اکنون کار انبار اول تمام شده و کار انبار دوم هم به نیمه رسیده و حدود 20 هزار شیء ثبتی و مطالعاتی از این انبارها بیرون آمده است. همه این 20 هزار شیء مستند نگاری شدند یعنی ابتدا عکس برداری و ثبت و سپس درون دفاتر نگاشته شدند، تا دیگر هیچ‌کدام ازآنها بدون اسم باقی نمانند.برخی از این اشیاء را به بخش مرمت سپردیم و آنهایی را که باید در موزه ملی بمانند، نگه داشتیم اما برخی را نیز به موزه شهرستانها فرستادیم. "
او در بخش دیگری از همین گفتگو در پاسخ به این سئوال که چرا این اشیاء را به شهرستانها فرستاده اید گفته است: " خیلی از شهرستانها موزه تکمیلی ندارند. یعنی فضا دارند اما شیء ندارند. تاریخچه موزه ملی این بوده که در بخشی از تاریخ خود، به عنوان پخشگاه عمل کرده یعنی اشیاء حاصل از کاوش به موزه ملی آمده و بعد از مطالعه به موزه شهرستانها یا موزه شهر کاوش فرستاده شده، این عمل طی زمان قطع شده است."
من در این باره با یکی از کارشناسان سابق سازمان میراث فرهنگی که با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد از این سازمان میراث فرهنگی اخراج شده است درباره چند و چون این آثار صحبت کردم. او با انتقاد شدید از گمارده شدن یک فرد بی تجربه که نه تخصص رشته باستانشناسی دارد و نه تحصیلات مرتبط و نه حتی سابقه مدیریتی گفت: در موزه ملی ایران، پانصد و پنجاه هزار شی باستانی وجود دارد که یکصد و ده هزار قطعه آن‌ها ثبت شده و شناسامه دارند و یکصد و پنجاه هزار قطعه توقیفی هستند و دویست هزار شی هنوز ثبت نشده اند و بسیاری از کار‌شناسان میراث فرهنگی، نسبت به سرنوشت آن دویست هزار شی به شدت نگران هستند.
او با اشاره به این نگرانی افزود: مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از اشیاء باستانی موجود در انبارهای موزه ملی مشابه یکدیگر هستند و باند حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی با سوء استفاده از بهم ریختگی سیاسی و به بهانه انتقال این اشیاء به موزه های شهرستان، آنها را به مقاصد نامعلومی فرستاده اند و خانم اردکانی باید توضیح بدهد که این اشیاء خارج شده از انبار موزه ملی ایران به کدام شهرستان و کدام موزه منتقل شده اند.
این کارشناس پر سابقه که بواسطه امنیت شغلی و جانی اش خواستار فاش نشدن نامش است به من گفت طی شش سال گذشته اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی با سوء استفاده از نام کوروش و عشق و علاقه مردم ایران به ایران باستان خیانتهای فراوانی به آثار با ارزش تاریخی ایران کرده اند که بزودی عمق فاجعه برای مردم ایران روشن نخواهد شد.
به قول قدیمی ها میش افتاده دست گرگ! خدا خودش رحم کند!

هیچ نظری موجود نیست: