۱۳۹۰ خرداد ۹, دوشنبه

امید کوکبی دانشجوی ممتاز فیزیک دانشگاه تکزاس توسط جمهوری اسلامی ربوده شده است

وب سایت من و تو به نقل از نشریه آمریکایی  "نیچر" از زندانی و ناپدید شدن امید کوکبی در ایران، دانشجوی دورۀ دکتری رشتۀ فیزیک در دانشگاه تکزاس، خبر داده است. به نوشته این نشریه « همکاران این دانشجو در ایالات متحد آمریکا با انتشار طوماری نسبت به دستگیری و زندانی شدن ناعادلانۀ این جوان توسط جمهوری اسلامی ایران اعتراض و از سرنوشت ناروشن وی ابراز نگرانی کرده اند.»
امید کوکبی در تعطیلات زمستانی گذشته برای دیدار خانواده اش به ایران بازمی گردد، اما، از سوی مقامات جمهوری اسلامی دستگیر و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی زندانی می شود. "مت اروین"، مسئول هماهنگی بخش فیزیک دانشگاه تکزاس گفته است که به احتمال بسیار زیاد دلیل دستگیری امید کوکبی تحصیلات وی در رشتۀ فیزیک اتمی بوده است، هر چند حوزۀ فعالیت امید کوکبی در این رشته تحقیق دربارۀ لیزرهاست.
امید کوکبی در سال 2005 از دانشگاه صنعتی شریف در تهران فارغ التحصیل و در برخی شرکت ها از جمله شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار شد. او در سال2007 به بارسلون رفت و به عنوان دستیار تحقیق تحصیلات خود را در رشتۀ فیزیک ادامه داد و سپس در سال 2010 برای اخذ دیپلم دکتری در دانشگاه فیزیک تکزاس در آمریکا ثبت نام کرد. به نوشتۀ سایت کلمه، وابسته به میرحسین موسوی، امید کوکبی در بازگشت از ایران، در فرودگاه بین المللی امام خمینی دستگیر و به اتهام همکاری با یک حکومت دشمن و کسب درآمد نامشروع زندانی و تحت بازجویی قرار گرفت. در زندان اوین امید کوکبی مدت طولانی را در سلول انفرادی به سر برد. به نوشتۀ سایت کلمه دستگیری و زندانی شدن امید کوکبی بخشی از تلاش های گستردۀ رژیم اسلامی ایران برای جلوگیری از رشد اقوام در این کشور است. امید کوکبی سنی مذهب و از ترکمن های ایران است و سفرهای متعدد او طی سال 2010 به کشورش در نهایت موجب دستگیری وی شدند!»

هیچ نظری موجود نیست: