۱۳۹۰ اردیبهشت ۲۸, چهارشنبه

محمود خیامی بنیانگذار ایران خودرو و پیکان، عالی ترین نشان سلطنتی بریتانیا را دریافت کرد

محمود خیامی بنیانگذار ایران ناسیونال دیروز یا ایران خودروی امروز، روز گذشته مفتخر به دریافت عالی ترین نشان بریتانیا یا سی. بی . ای شد.
نشان سلطنتی سی. بی ای. از عالی ترین نشانهای لیاقت در بریتانیاست. خیامی این نشان را به پاس تلاشهایش در راه فرهنگ، آموزش، آتشی انسانها با تمدن و ادیان مختلف است.
خیامی در مراسم دریافت این نشان به شدت متاثر شد و گریست. او به خبرنگار بی بی سی فارسی گفت: " هم خوشحالم. و هم ناراحتم که چرا نباید در ایران، در کشور خودم قدر ببینم. ما در خارج جوانان بسیاری را داریم که لیاقتشان خیلی بیشتر از این هاست. "
خیامی طی سالهای پس از انقلاب در زادگاهش خراسان مراکز آموزشی بسیاری را بنا کرده است. این صنعتگر خوشفکر ایرانی حتی در شفیلد بریتانیا هم چند دانشکده ساخته است. او همچنین موسس بنیاد خیامی در بریتانیا است که هدفش گفتگوی ادیان در جهان است.
خیامی علاوه بر تاسیس ایران خودروی امروزی، یکی از موسسین اصلی بانک صنعت و معدن در ایران بود و چندین و چند کارخانه در اقصی نقاط ایران تاسیس کرده است.
محمود خیامی پس از انقلاب مجبور به ترک وطن شد و کارخانه اش توسط انقلابیون ضبط شد. او در این باره به خبرنگار بی بی سی می گوید: " اگر برنامه هایم را می توانستم  تا ده سال پس از انقلاب در ایران اجرا کنم، کشورمان دیگر احتیاجی به صادرات نفت نداشت."
او تلاشهایش در ایران را به درختی تشبیه کرد که ریشه اش را در ایران زده است.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

آقای خیامی همینقدر که یک ایرانی هستی و نشان ایرانی بودن رو داری ما بهت افتخار می کنیم . ایرانی همیشه پویاست حتی در زندان

ناشناس گفت...

نشان CBE که آقای خیامی دریافت کرده اند عالی ترین نشان سلطنتی بریتانیا نیست. سری بزنید به اینجا:
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_British_Empire